"Moč manjšin"

Od 22. do 29. septembra 2023 je potekal projekt The power of minorities , v katerem so sodelovali nekateri naši dijaki.V Pleivcu pri Celovcu se je zbralo več kot sedemdeset dijakov iz Celovca, Lendave, Trsta in Novega Sada . Že prvi dan je bila na vrsti jutranja gimnastika za medsebojno spoznavanje, popoldan pa so se v sivem vremenu oblikovale mešane mednarodne skupine, ki so se v naslednjih dneh soočale s težavami in izzivi manjšine.

Med drugim so se udeleženci projekta mudili v Trstu, kjer se je sam projekt uradno zaključil, po jutranjem ogledu mestnega jedra (voden ogled so pripravili dijaki 3. letnika jezikovne gimnazije pod vodstvom prof. ssa Dunja). Nanut), obisk uredništva Mladike , kjer se je skupaj z gospo tudi pisatelj Marij uk pogovarjal z učenci Nadie Roncelli, med popoldanskim obiskom Riarne pa se je projekt na naši šoli uradno zaključil .

Goste je pozdravila in pozdravila ravnateljica Loredana Gutin, ki je spregovorila o lepotah Trsta in slovenski šoli v Italiji, slavnostna gostja zadnjega dopoldneva pa je bila igralka Tatjana Rojc, ki se je v svojem nagovoru dotaknila pomembnih zgodovinskih točk naše prisotnosti v tej ozemlju in zaključil z orisom pravnega položaja Slovencev v Italiji danes.

Dragocena izkušnja, ki je dijake in profesorje spremljevalce obogatila v vseh pogledih !