Dan slovenske kulture

V ponedeljek, 4. marca 2024, smo na šoli obeležili dan slovenske kulture. Zaradi mnogih šolskih dejavnosti in poučnih ekskurzij smo namreč Prešernov dan proslavili nekoliko kasneje, a kljub temu s srcem.

Najprej je bilo na vrsti nagrajevanje zmagovalcev letošnjega literarnega natečaja Na krilih domišljije. Pravila so bila v primerjavi z lanskim razpisom rahlo drugačna: tokrat so dijaki in dijakinje pri pisanju izhajali iz slike ali fotografije, ki jih je na poseben način navdihnila.

Prispelo je 38 prispevkov, od katerih 23 proznih, 15 pa pesniških. Komisija, ki so jo sestavljali profesorji slovenščine Mateja Počkaj, Tadej Pahor in Manica Maver, je prebrala vse prispevke v anonimni obliki ter nagradila šest dijakov in dijakinj. Nagrajeni so bili sledeči dijaki:

PROZA

Tretjo nagrado prejme MARTINA CAVOTTA, dijakinja 4. alfa razreda znanstvenega liceja, s šifro 37.

Utemeljitev: Usodna ali naključna najdba na tleh ležeče črno-bele fotografije je vzgib za pripoved osebne življenjske zgodbe, ki jo junakinja Inge v pismu zaupa prijateljici Eveline. Avtorica je Ingino težko življenje sirote, ki jo je po naključju, usodi ali sreči v hišo sprejel starejši premožnejši par in ji tudi v nadaljevanju omogočil dostojno in varno odraščanje v Ameriki, opisala z nežnostjo in preprostostjo, ki se dotakne tudi bralca.

Drugo nagrado prejme HASAN PAŠKULIN MARTINI, dijak 1. beta razreda uporabnih znanosti, s šifro 1.

Utemeljitev: Avtor v empatičnem zanosu obuja spomine na zgodovinske dogodke, ki so zajeli območje današnje Hercegovine. Zgodba se odvija v letu 1770, pripoveduje jo Hasan Paša alias Hasan Predojevič, ki se v vlogi janičarja vrača na Balkan s svojim polkom in ki z uporabo vojaške terminologije opisuje stanje pred naskokom. Ob pogledu na vas Prijevor, ki jo mora v kratkem napasti, se spominja svojega otroštva in trenutka, ko je bil kot otrok iztrgan iz rok svoje matere. Zaveda se lastnih korenin in se v zadnjem hipu odloči, da rojstnega kraja ne bo napadel.

Prvo nagrado prejme KARIN LEONE, dijakinja 2. klasičnega liceja, s šifro 12.

Utemeljitev: Avtorica na zelo neposreden način obravnava aktualno temo, ki je še v mnogih pogledih tabu, to je posilstvo mladega dekleta. V prvoosebni pripovedi junakinja obuja spomine na grozljiv dogodek, včasih zelo kruto včasih z globoko tankočutnostjo. Empatično pripovedovanje prekinja misel “Spomni se, ti si si tega želela”, ki v glavi junakinje odmeva kot refren in bralce opozarja na zmotno in žal še vedno razširjeno prepričanje, da je za posilstvo kriva tudi ženska. Kljub temu da ta dogodek privede junakinjo do sovraštva lastne ženskosti, navsezadnje slednja spozna, da je biti ženska velik dar.

POEZIJA

Tretjo nagrado prejme NINA PEČAR, dijakinja 4. beta razreda znanstvenega liceja, s šifro 38.

Utemeljitev: V ospredju vseh treh ritmično zgrajenih pesmi kraljuje mogočna narava, ki se kaže zdaj kot topel objem lune zdaj kot eksplozija zlate barve sonca. Avtorica pa je prepričana, da je narava prisotna tudi v življenju posameznika in da z njim deli drobne trenutke veselja iz otroštva ter sočutno razume njegovo doživljanje ljubezni v odraslejši dobi.

Drugo nagrado prejme ALEŠ RICCIATO, dijak 1. znanstvenega liceja, s šifro 9.

Utemeljitev: Cikel treh pesmi izzveni kot nežna, mladostniška ljubezenska izpoved, v kateri avtor primerja ljubljeno osebo glasbeni harmoniji in edinstvenosti grškega pi. Pesem nagovarja bralca s svojo iskrenostjo in spontanostjo.

Prvo nagrado prejme NIKO GREGORI, dijakinja 4. beta razreda znanstvenega liceja, s šifro 10.

Utemeljitev: Avtor se učeno loteva domoljubne teme po zgledu Prešernove poezije. Cikel treh pesmi, od katerih sta dve v obliki soneta, odlikujejo rime, ritmičnost in prisotnost mnogih retoričnih figur in tropov. Nagovor domovini se spremeni v hvalnico slovenski zemlji in slovenskemu človeku, ki se bori za svoj obstanek izven meja matične domovine tudi v sodobnem času.

Dan slovenske kulture smo proslavili v družbi osrednje gostje, Jasne Tuta, ki je po izobrazbi profesorica razrednega pouka, po duši in načinu življenja pa jadralka in popotnica. Dijakom, dijakinjam in profesorjem je v svojem enournem predavanju, obogatenem s fotografijami in videoposnetki, opisala svoja potovanja po Tihem oceanu, pripovedovala o težkih izzivih, ki jih predstavlja življenje na jadrnici, očarljivih srečanjih z večjimi in manjšimi morskimi živalmi, pravilih, ki jih narekuje narava, dobrih ljudeh, ki živijo na polinezijskih otočjih in še marsičem, kar sodi v vsakdanjik svetovne popotnice.

Zahvaljujemo se gostji Jasni Tuta za izredno zanimivo, prijetno in poučno predavanje, ki nas je popeljalo na drugi konec sveta, nagrajenim dijakom in dijakinjam čestitamo za odlične prispevke, vsem mladim pa želimo, da bi še naprej razvijali svoj literarni talent!

(za utemeljitve: prof. Mateja Počkaj v imenu komisije literarnega natečaja)