Ultima modifica: 4 decembra 2019
Državni Znanstveni Licej Franceta Prešerna > Projekti > Predavanje o rabi razpršilcev za samoobrambo

Predavanje o rabi razpršilcev za samoobrambo

V soboto, 30. novembra 2019, je v šolski telovadnici potekalo obvezno predavanje o zdravstveno – legalnih nevarnostih uporabe razpršilcev v sklopu tečaja za varnost v šolskem poslopju.

Predavala sta zdravnik, dr. Nicola Lizza, oče dijaka liceja uporabnih znanosti, in pravnik, odv. Andrea Comisso, ki imata že kar nekaj izkušenj s tovrstnimi predavanji za dijake.

Dijaki so s pozornostjo in velikim zanimanjem sledili izvajanju obeh predavateljev in ob koncu predavanja postavili vrsto pronicljivih vprašanj.

Povod za srečanje je bilo radovedno preizkušanje učinkovitosti plinskega razpršilca, ki deluje na osnovi organske oljnate smole iz pekoče paprike in je na začetku novembra na šoli povzročilo preplah in evakuacijo šolskega poslopja. Neljubi dogodek je naivno in nenamerno zakrivila dijakinja, ki je omenjeni razpršilec imela v nahrbtniku in ga je na prigovarjanje sošolcev tik pred koncem odmora vzela v roke, šla k odprtemu oknu, razpršilec usmerila proti cesti in pritisnila na gumb. V sosednjih učilnicah, kjer so bila okna odprta, so dijaki in profesorji začeli kašljati in imeti težave s pekočimi očmi. Zato se je tudi sprožila evakuacija šolskega poslopja.

Dijakinji je razpršilec kupila mama za samoobrambo, ker je zelo zaskrbljena za hčerkino varnost, saj mora dekle v popoldanskih urah večkrat sama pešačiti po samotnih ulicah v mestu.

Predavatelja sta dijakom in profesorjem nazorno prikazala nevarnosti in posledice uporabe omenjenega kar razširjenega sredstva za samoobrambo, ki je pa obenem tudi sredstvo za napad. Razvila se je živahna debata o posledicah in legalnih odgovornostih.