Prof. Aleš Doktorič – In memoriam

Profesor Aleš Doktorič je poučeval slovenski jezik in književnost na Državnem znanstvenem liceju Franceta Prešerna v Trstu od šolskega leta 2014/15 dalje.  Dne 23. decembra 2022, v 63. letu starosti, je podlegel zahrbtni bolezni.

Dragi Aleš,

težko nam je ob misli, da te ni več: tri leta smo upali, da se ti bo zdravje popravilo in ti omogočilo povratek v šolo. Nekateri smo te spoznali še v Gorici, drugi ob tvojem prihodu na licej Franceta Prešerna pred dobrimi desetimi leti: v našo sredo si prišel s svojo radoživostjo in željo po aktivnem sodelovanju z vsemi. Znal si analizirati različne vidike problemov, konstruktivno si predstavljal možne alternative ter se v prvi osebi angažiral pri organizaciji šolskih pobud in dejavnosti. Rad si razpravljal tako o metodoloških pristopih in novostih v didaktiki kot tudi o aktualnih družbenih problemih in politični situaciji v Evropi. Pogosto smo se v zbornici kar razgovorili o tvojih kolumnah v Primorskem dnevniku in o vtisih, ki si jih dobil v bruseljskem »tam zgoraj«, kot smo se včasih pošalili.

Svojo kulturno razgledanost si vpeljal tudi v konkretno delo v razredu in uspešno našel pot do dijakov: v tebi so našli tenkočutnega profesorja, ki je cenil njihovo samostojno razmišljanje in bil vedno pripravljen na debato. Imel si prirojen smisel tako za opazovanje oseb, kar si nemalokrat dokazal v zaupnem pogovoru s kolegi, kot za samoironijo, ko si se znal nalezljivo posmejati na račun svoje pozabljivosti.

Ko smo v zadnjem obdobju spremljali tvoje ugašanje, nas je zabolelo ob misli na vse načrte, ki smo jih snovali skupaj in ki se sedaj uresničujejo, vendar brez tvojega prodornega doprinosa.

Dragi Aleš, verjetno ne bi želel otožnega zapisa: v Gorici smo se pač poslovili od tvoje fizične prisotnosti, ne pa od tvojih idej, zamisli, smeha, energije, s katerimi si uspel povezati različne osebe in skupine. Kar si ustvaril, naj sedaj živi dalje, ne s pogledom v to, kar je bilo, temveč v bodočnost, kot je bilo tebi prirojeno.

Zbogom, Aleš. Pogrešali te bomo.

Vsi na Liceju Franceta Prešerna