Na uradnem srečanju s turškim predsednikom Erdoganom v Ankari v torek, 6. aprila,  predsednici Evropske komisije Ursuli von der Leyen niso pripravili stola. Predsednica je po sili razmer sedla na bližnji kavč. Dogodek je seveda razburil evropsko javnost in sprožil diskusije ter komentarje tudi na naši šoli, posebno v okviru državljanske vzgoje.

Dijakinja 4. klasičnega liceja, Alessandra Sincovich, si je domislila vljudno povabilo za gospo predsednico in seveda tudi stol zanjo.

Stol za Ursulo

Pri državljanski vzgoji, ki je od letošnjega šolskega leta sestavni del učnega načrta na šolah vseh stopenj, smo spoznavali, kot določa zakon o medpredmetnem poučevanju državljanske vzgoje, temeljne pravice in vrednote Ustave Republike Italije ter institucij Evropske unije, da bi razvijali sposobnost aktivnega in odgovornega državljanstva. Ob »dogodku v Ankari« smo se preizkusili v praktični vaji in utrnilo se nam je nekaj misli. Sodelovali smo dijakinje in dijaki 3., 4., in 5. razreda Klasičnega liceja ter 4.b razreda Znanstvenega Liceja Franceta Prešerna.

Želim si, da bi se čez nekaj let ne čudili dejstvu, da je v neki predsedniški palači ostala brez stola prav ženska, ampak čudni okoliščini, da ni bilo na spregled niti enega samega stola.

Francesco Petaccia, 3. klasični licej

Poslanec Evropskega parlamenta Sergey Lagodinsky je tvitnil, kako je »ehm« nov izraz, ki označuje, kakšni naj ne bi bili odnosi med EU in Turčijo. Jaz pa vem sledeče: ko bomo končno vsi sedli za okroglo mizo, da bi se pogovorili o lepih stvareh, kot so enakopravnost, enakost med spoloma in pravičnost, takrat »ehm« ne bo edina stvar, ki si jo bomo rekli.

(In dragi gospod Erdogan, izogibaj se sedenju ne dveh stolih, drugače boš prej ali slej obtičal kar na tleh.)

Lara Bearzi, 3. klasični licej

To, kar se je včeraj zgodilo Ursuli von der Leyen, se mi zdi zelo nespoštljivo in nesprejemljivo. Je viden znak dejanja, ki poskuša ponižati in izpostaviti manjvrednost.

Anna Lapel, 3. klasični licej.

Dogodek v Ankari ima več pomenov, a glavni je po mojem ta. Ursulo von der Leyen so letos, 7. aprila hudo užalili in z njo vse ženke in vsa dekleta sveta. Stežka bomo na to pozabili, saj se tako dejanje v enaindvajsetem stoletju kratkomalo ne bi smelo pripetiti.

Isabel Bracco, 3.  klasični licej

Bolj od ravnanja turškega predsednika Erdogana me preseneča to, česar ni storil predsednik Evropskega sveta. Turški predsednik, kot je splošno znano, vodi politiko, ki ni naklonjena ženski enakopravnosti. Jasno je tudi, da je bilo njegovo ravnanje namerno in ne le spodrsljaj. Kot je razvidno iz posnetkov, je bilo na začetku nekaj zmede, kljub temu pa bi moral Charles Michel vstati in pustiti mesto von der Leynovi, ne zato da bi se postavil v lepo luč pred vsemi, ampak da bi izkazal, da mu je blizu ena izmed temeljnih vrednot Evropske unije, t.j. enakopravnost vseh ljudi, ne glede na spol. Sam je izjavil, da ni hotel poslabšati situacije, ki je takrat nastala, a menim, da bi vse skupaj izpadlo veliko bolje, saj hujšega, kot je bilo Erdoganovo ravnanje, res ne bi moglo biti.

Martina Sosič, 4. klasični licej

Menim, da je to, kar se je včeraj zgodilo, res nepojmljivo. Če izberem lahkotnejši ton, bom povedala takole. Žalostno je, da je turški predsednik Erdogan pustil predsednico Evropske komisije von der Leynovo brez stola. Tudi predsednik Evropskega sveta bi ji lahko odstopil svoj sedež. Obnašala sta se, kot da ne bi nikdar prebrala nikakršnega bontona. Erdogan bi se von der Leynovi vsaj pozneje lahko opravičil.

Kot proglaša Splošna deklaracija človekovih pravic OZN, živimo v svetu, kjer imajo moški in ženske enake pravice. Namerava morda Erdogan spremeniti ta sistem?

Gaja Pelà, 4. klasični licej

Med ogledom posnetka o srečanju med predsednico Evropske komisije Ursulo von der Leyen, predsednikom Evropskega sveta Charlesa Michela in turškim predsednikom Erdoganom, me je najbolj začudilo vedenje Michela. Ko je sprejel funkcijo predsednika ES je namreč izjavil, da se bo boril za enakopravnost vseh ljudi, tu pa ni niti vstal, da bi predal mesto Ursuli, temveč je kar naprej udobno sedel.

Matilda Volk, 5. klasični licej

Osebno se ne strinjam popolnoma z odločitvijo predsednice Evropske komisije von der Leyen, ki je rajši prezrla dejstvo, da se turški predsednik Erdogan sploh ni držal protokola, kar je tudi in predvsem olika in omika, zelo verjetno namenoma, ker menim, da oseba, ki kot prva ne dokaže spoštovanja do drugih, ni vredna spoštovanja oziroma posluha. Ob tem dogodku naj bi torej predsednica ali pa predsednik Evropskega sveta Charles Michel vsaj opozorila na napako. Toliko bolj sam Michel, ki pa se je kar usedel ob turškega predsednika in popolnoma pozabil, da je ob svoji izvolitvi izjavil, kako bo vedno branil vrednote Evropske unije, med katerimi je omenil prav vzajemno spoštovanje.

Lara Paulin, 5. klasični licej

Drage Evropejke in dragi Evropejci!

Prišel je čas, ko nas dolžnost kliče, da branimo človekove pravice. Mnogo časa trpimo aroganco najrazličnreših gospodov, ki ne spoštujejo niti nežnejšega spola niti manjšin. Pomislite na ženske, pomislite na zatirane narode, kot so Armenci in Kurdi. To bi lahko bile ve ženske, to bi lahko bili vi zamejci!

Če si zares prizadevamo za človekove pravice, z njimi ne smemo trgovati, saj so za vse nas neodtujljive in nujne. Kar je nujno, ni predmet pogajanj, temveč postulat slehernega pogajanja. Kdor trguje z nekom, ki ne spoštuje človekovih pravic, jih tudi sam ne spoštuje.

Drage Evropejke in dragi Evropejci, združimo se v imenu človekovih pravic proti avtoritarnim tiranom, ki nadlegujejo svoje ljudstvo. Naj po vsem svetu zaživijo enakost, bratstvo in svoboda!

Da rojak

Prost bo vsak

Ne vrag, le sosed bo mejak!

France Prešeren

Dijakinje in dijaki 4. B